Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Tiroit Bezi Rahatsızlıkları Kilo Vermeyi Etkiler Mi?

Kilo verme veya alma sürecinde olanlar mutlaka tiroit bezi rahatsızlıklarına aşinadır. Çünkü insan vücudunda kilo kaybını kolaylaştıran hormon tiroittir. Vücuttaki her dokuyu ve hücreyi etkileyecek kadar önemlidir. Halk arasında biz bunu “guatr” olarak da biliriz.

Tiroit Vücudu Nasıl Etkiler?

Tiroitin görevi vücut metabolizmasını ayarlayan hormonları sargılamaktır. Az ya da çok salgılanması vücutta bazı değişikliklere yol açabilir. Diğer organları da etkileyerek onların çalışma şeklini de değiştirebilir.

Örneğin, tiroit hormonunun az salgılanması saç dökülmesine yol açabilir, unutkanlığa sebep olabilir, halsizlik verebilir. Tiroit hormonunun fazla salgılanması da aşırı terlemeye ve hızlı kilo kaybına yol açabilir.

Tiroit birçok kalıtsal hastalık gibi anneden çocuğa genellikle de kıza geçer. Vücutta bu kadar önemli görevlere sahip olan tiroitin düzgün çalışmaması “tiroid bozuklukları” şeklinde ifade edilir. Ve bu bozukluklar önemli sağlık sorunlarına sebep olur. Tiroidler iyi huylu ve kötü huylu olarak ikiye ayrılır. Her tiroit kötü huylu değildir.

Bütün bunların yanında en önemlisi kilo almayı ve kilo vermeyi de doğrudan etkiler. Bu nasıl olur? Tiroit metabolizmayı ayarlar. Tiroitin az salgılanması metabolizmanın yavaşlaması demektir. Yavaş çalışan metabolizma kilo alır.

Tiroit Hastaları Kilo Veremez Mi?

Tioritin düzgün çalışmaması bütün hayatınız boyunca şişman veya zayıf kalacağınız anlamına gelmez. Tembel tiroit şişman yapabilir ama bunu değiştirmek sizin elinizde. Soruyu şöyle tekrar sorabiliriz : “Tiroit hastaları nasıl kilo verebilir?”

Hemen sıralayalım:

  • Öncelikle uzman doktor veya diyetisyen eşliğinde özel beslenme programı uygulayarak kilo verebilir. Çünkü her bünyenin beslenme alışkanlığı ve ihtiyacı farklıdır. Vücudun ihtiyacına göre çıkarılan beslenme programı tiroit tedavisinde kullanılabilir.
  • Bol su tüketerek vücudun kaybettiği sıvıyı yerine koyabilir ve metabolizmanın çalışmasına yardımcı olabilir.
  • Kilo kaybı çoksa uzmanlar eşliğinde kilo artırımına gidebilir.
  • Düzenli olarak fiziksel antrenman yapabilir.

Tiroit Hastaları İçin Fiziksel Antrenman

Tiroit bozukluklarında sadece kilo artışı veya kilo kaybı görülmez. Aşırı stres, halsizlik ve yorgunluk gibi durumlar da gözlenebilir. Tiroit hastaları özel fiziksel antrenman programlarıyla hastalığın ortaya çıkardığı belirtilerle başa çıkabilir.

World Challenge Club entegre antrenman modeli ile kişinin sağlık verilerine bağlı olarak ona uygun fiziksel antrenman programı hazırlanır. Devam eden tedaviyi fiziksel antrenmanlar desteklemiş olur.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Daha Enerjik Olmak İçin 4 Adım

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir