Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Sirkadyen Ritim, Sirkadyen Beslenme ve Zayıflama

Sirkadyen ritim, vücudumuzun güneş ışığını algılaması ve buna bağlı olarak hareket etmesidir. Kısaca vücudumuzun biyolojik saatidir. Zamanında uyumak ve uyanmak sirkadyen ritmin sonucudur. Çünkü vücudun zaman algısı güneş ışıklarına göre olur. Uyku düzeni, vücut metabolizması, kan basıncının düzenlenmesi, kilo alıp verme, büyüme, kalp çalışma ritmi gibi birçok hayati düzende etkisi vardır. Sirkadyen ritm bozulduğunda bağışıklık problemleri, zihnin kontrolünün sağlanamaması ve obezite gibi sorunlar ortaya çıkar.

Bu doğal ritmi değerlendirmede en başta vücut ısısı, kortizon seviyeleri ve beynin salgıladığı uyku hormonu olan melatonin seviyeleri olmak üzere bazı kriterler bulunur. Uyku ve uyanıklık, yeme – içme gibi temel davranışlar da sirkadyen ritmin değerlendirilmesinde kullanılır.

Söz konusu doğal denge sağlıkta bu kadar etkili olduğu için beslenme ve zayıflama programlarına da dâhil edilir.

Sirkadyen Beslenme Nedir?

Beslenme düzenini sirkadyen düzene göre belirlemeye denir. Örneğin sabahları enerji almak için tahıl ağırlıklı bol lifli besinler tercih edilmeli, akşam yemeklerinde de protein ve sebze ağırlıklı gıdalar tüketmeliyiz. Unutmayın, önemli olan bir düzen oturtturup bunu devam ettirmektir. Bu yüzden akşam yemeği çok gece kalmadan yenmelidir. Su içme işlemi de uykudan en az yarım saat önce bitmiş olmalıdır. Uykunun bölünmesi veya düzene uyulmaması ritmi bozacaktır.

Zayıflama meselesi de bunlarla bağlantılıdır. Sağlıklı zayıflayabilmek için sistemli bir uykuya ihtiyaç vardır. Uyku düzeni olmayan insanlarda istikrarlı bir zayıflama olmaz.

Sirkadyen Ritme Uymak İçin

Özellikle Covid-19’la birlikte gelen karantina döneminde vücut güneş ışığını yeterince alamadığı için zaman algısını da yitirdi. Beslenme alışkanlıkları ve günlük rutin de değiştiği için vücudun kendi dengesi de bozuldu. Normalleşmenin kontrollü şekilde sürdüğü bu günlerde ritme uymak ve zayıflamak için yapılabilecek birkaç şey var. Bunlar; düzenli uyku saati oluşturmak, uyku öncesi telefondan ve ışıktan uzak durmak, yeterli ve dengeli beslenmektir.

Düzenli Uyku Saati Oluşturmak

Sirkadyen ritmin bozulması en çok jet-lag yaşayanlarda ve vardiyalı çalışanlarda görülür. Obezite gibi kilo problemleriyle sıkça karşılaşıldığı için düzenli uyku saati oluşturmak en temel adımdır. Vücudun uykudayken salgıladığı hormonların zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

Uyku Öncesi Telefondan ve Işıktan Uzak Durmak

Telefondan yayılan radyasyon ve açık olan ışık beyni uyarır. Uyarılmış bir beyin vücudun dinlenmesine izin vermez böylece ertesi gün yorgun uyanmaya sebep olur. Zihinsel faaliyetleri sağlıklı biçimde kontrol edebilmek için dinlenmiş ve enerjik vücuda ihtiyaç vardır.

Yeterli ve Dengeli Beslenmek

Enerji depolayabilmek ve temel yaşamsal fonksiyonları gerçekleştirebilmek için besin gereklidir. Fazla veya eksik alınan besin bir süre sonra yaşamsal fonksiyonların yerine getirilmesine engel olur.

Eğer sirkadyen ritmi yakalayamıyorsanız, WWC’nin entegre antrenman programından faydalanarak 45 gün içinde eski performansına kavuşabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir