Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Sağlıklı Yaşam İçin Teknolojiden Faydalanın

Sağlıklı bir yaşam için egzersizi bütün hayatımıza yaymak hatta onu hayatımızın bir parçası haline getirmemiz gerekiyor. Teknolojinin sağladığı imkânları da kullanarak egzersize günlük rutinimizde kolaylıkla yer bulabiliriz. Aynı zamanda telefona indirilebilen uygulamalar sayesinde bu konular hakkında bilgi edinebilir ve daha bilinçli olabiliriz.

Neler Var?

Aslında “neler yok?” diye sorusuna daha kısa cevaplar verebiliriz. Çünkü teknoloji her geçen gün sağlıklı yaşam ve egzersiz konularında büyük adımlar atmaya dolayısıyla bizim işlerimizi kolaylaştırmaya devam ediyor. En basitinden kalori takip uygulamaları ile günlük almamız gereken kalori miktarını takip edebilir, su içip içmediğimizi kontrol edebilir ve hedeflediğimiz adımları sayabiliriz. Akıllı bileklikler/ saatler ile hepsini tek noktadan yönetebiliriz.

Bu teknolojiler kişinin kendi boy, kilo, yaş vb. bilgilerini girmesinin ardından ona özel olarak günlük içmesi gereken su miktarını, adım sayısını, kalori hesabını oluşturuyor. Böylece bizler de aynı WCC’de olduğu gibi kişiselleştirilmiş programlarımızı alıyoruz.

Adım Sayar

Giyilebilir teknoloji ayrı bir sektör haline gelmesinin başlangıç noktası adım sayarlardır. Eskiden telefonlara indirilen uygulamalarla adımlarımızı takip ediyorduk. Bugün çoğu telefonlarda bulunan sağlık uygulamasında veya Google’ın kendi bünyesindeki Google Fit sayesinde işimiz daha kolaylaştı. Tek yapmamız gereken yürüyüş esnasında konumu açık olan telefonumuzu yanımızdan ayırmamak.

Sadece adım saymakla yetinmeyen programlar da mevcut. Bazı uygulamalar biz yürüdükçe, adım attıkça veya onların gösterdiği güzergâhları kullandıkça anlaşmalı oldukları hayvan barınaklarına bizim adımıza mama desteğinde bulunuyor. Tabii bu bağış için uygulamanın koyduğu kotayı doldurmak gerekiyor. Egzersiz yaparken aynı zamanda iyiliğe vesile olmak hiç bu kadar kolay olmamıştı.

Kalori Takibi

Ücretsiz olarak indireceğimiz çoğu kalori takip programı sayesinde günlük aldığımız kaloriyi takip etmekle kalmıyoruz. Yediğimiz içtiğimiz yiyeceklerin ne kadar yağ, kalori, lif taşıdığını da görüyoruz. Bu tarz programlar için önce boy, kilo, yaş, hedeflediğimiz kilo gibi verileri girmemiz gerekiyor. Bu veriler ışığında günlük almamız gereken yağ, lif ve kalori ölçülerini hesaplıyor. Eğer gün içinde verilen sınırı aştıysak program uyarı veriyor. Bazıları da fit kalmak için sağlıklı tarifler de paylaşıyor.

Su Takibi

Uzmanlar günde 2 litre su içmemiz gerektiğini konusunda sürekli uyarıda bulunuyor. Ama biz koşturmacadan unutuyoruz. Su takip programları da bize belli aralıklarla hatırlatıyor. Çoğu kalori takip uygulaması içinde su hatırlatıcı bulundurduğu için ayrı bir program indirmemize gerek kalmıyor.

Akıllı Bileklik ve Saatler

Giyilebilir teknoloji denildiğinde aklımıza ilk olarak akıllı bileklik veya saatler geliyor. Belki çoğumuz bunu zaten kullanıyoruzdur. Akıllı bileklik ve saatler, adından da anlaşılacağı üzere bir sürü özelliğe sahipler. Uyku takibi, nabız, egzersiz süresi gibi ihtiyacımız olan çoğu şeyi yapıyor. Saat ve adım bilgilerini göstermesi zaten standart özellikleri. Telefona indireceğimiz entegre uygulaması sayesinde verilerimize dayanarak çıkartılan istatistiklere erişebiliriz. Erken veya geç uyuduğumuzu, derin uykumuzun süresini, nabız bilgilerimizi ve sağlığımız için ihtiyacımız olan daha birçok şey…

WCC Smart

Çok yakında çıkacak uygulama WCC üyelerine özel olacak. Üyeler, Entegre antrenman modelinin sonucunda çıkan kişiselleştirilmiş programlarına erişebilecek, diyet kontrol, adım sayar, kalori takip gibi birçok şeyi görebilecek. WCC üyeleri istedikleri zaman hocalarla iletişime geçebilecek.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir