Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Karbonhidratlar Hakkında Neler Biliyoruz?

Karbonhidrat ismine hepimiz aşinayız. “Fazla karbonhidrat tüketiyorsun” ya da “Antrenman yapıyorsan mutlaka karbonhidrat tüketmen lazım” vb. cümleler doğrudan bize kurulmasa bile başkalarına söylenirken duymuşuzdur. Beslenmemize dair doğru bildiğimiz yanlışlar bizi sağlığımızdan edebilir. İşte tam da bu yüzden karbonhidratlar hakkında bilgilerimizi biraz gözden geçirelim.

İki Çeşit Karbonhidrat Vardır

Sanılanın aksine karbonhidratlar vücuda yararları açısından tek çeşit değildir. İyi ve kötü karbonhidrat olmak üzere ikiye ayrılır. Genelde işler burada karışır. İyi karbonhidratların tüketilmesinde problem yoktur. Hatta çoğu sebzede bulunur. Ancak kötü karbonhidratlar –isminden de anlaşılacağı gibi- sağlığa zararlıdır.

Vücudun Enerji Kaynağı

Vücudun harcadığı enerjiyi karbonhidratlar karşılar. Eğer karbonhidrat yoksa vücut enerji için dokuları ve proteinleri kullanmaya başlar. Bu da bir süre sonra dokulara zarar verir. Vücut protein harcamadığı için proteine olan bağlılığını azaltır.

Gereğinden Az Olması Problem

Karbonhidratlardan kaçınmamız gerekir, evet. Ama kaçınmamız gereken şey kompleks karbonhidrat denilen zararlı olanlarıdır. Yeteri kadar karbonhidratın vücutta bulunmaması karbonhidrat azlığına sebebiyet verir. Böyle bir durumda ilk belirti olarak halsizlik ve bulantı görülür. İlerleyen zamanlarda kanın alkalitesi azalır. Bu yüzden bir diyetisyene ya da doktora danışmadan karbonhidratı azaltmayın.

Bazen Fazlası Gerekli Olabiliyor

Karbonhidratın vücutta az olmasının problem olması gibi fazlalığı da iyi değil, bazı koşullar dışında. Karbonhidratın fazlasına ihtiyaç duyan kişiler ağır işlerde çalışan işçilerdir. Beyin dokusu enerji için sadece karbonhidratları kullanır. Bu yüzden ağır fiziksel hareketler için karbonhidratların tüketilmesi verimlidir. Yük taşıma veya inşaat içinde çalışanlar, yoğun programa sahip olan sporcuların fazla karbonhidrat tüketmesi önerilir. Hatta çoğu zaman besinlerinin %70’ini karbonhidrat olarak tüketmesi tavsiye edilir. Yukarıda da söz ettiğimiz gibi, vücut yoğun enerji harcarken karbonhidrattan değil de dokulardan destek alırsa halsizlik ve bulantı görülür. Yapılan araştırmalara göre sporcu beslenmesine karbonhidrat önemli bir yere sahiptir.

Bağırsak Hareketlerine Destek Olur

Karbonhidratlar bağırsakta birikmiş ve bitkinin sindirilemeyen kısmı yani posasının hareketine destek olur. Posanın kalın bağırsaktaki hareketini düzenler ve dışkı olarak vücuttan atılmasını sağlar.

Dönüşümü Başlat

World Challenge Club bütün bunları göz önünde tutarak entegre antrenman modelini geliştirdi. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarıyla daha sağlıklı ve fit bir yaşam için dönüşümü başlatın.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Sirkadyen Ritm, Sirkadyen Beslenme ve Sirkadyen Zayıflama

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir