Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Hamilelikte Egzersizin Faydaları

Türkiye’de kadın sağlığı ve doğum hakkında oldukça fazla doğru bilinen yanlış bilgi var. Bunun sebebi de bu konular hakkındaki bilgileri aile büyüklerinden öğreniyor olmamız. Annelerimizin ve ailemizdeki kadınların tecrübelerinden yola çıkarak “olması gerekenleri” öğreniyoruz. Doğal olarak bunlar da artık geçerliliğini koruyamamış bilgiler olabiliyor.

Kadın sağlığı ve hamileliğe dair en yanlış bilgi anne adayının süreç boyunca minimum hareket etmesi kuralı. Aslında bu anlaşılabilir bir şey. Çünkü büyüklerimizin zamanında hamile de olsalar bir süre tarlaya gitmeye, ev işleri yapmaya, evi çekip çevirmeye devam etmek zorundalardı.

Yaptıkları işler ağır işler olduğu için bebeğe ve kendilerine zarar verebilirdi. Birazcık bilgi sahibi olan büyüklerimiz de bu duruma karşı minimum hareket kuralını getirmişlerdi. Ama devir değişti. Şimdi ne eskisi kadar fazla zorunluluk var ne de yapılan işler bu kadar ağır devinim gerektiriyor. Yanlış bilinen kuralın doğrusu, anne adayının mümkün olduğu kadar hareketsizlikten kaçınması. Eğer anne hareketsiz kalırsa içeride bebek de oksijensiz kalır. Tabii ki annenin hareket düzeyini abartmaması koşuluyla.

Yapılan araştırmalara göre hamilelikten önce başlayıp hamilelikte de devam eden egzersizler hem anneye hem de bebeğe oldukça fayda sağlıyor. Doğum için sezaryene olan ihtiyaç azalırken düşük tehlikesi de en aza iniyor.

Hamileler Nasıl Egzersiz Yapmalı?

Egzersiz bu kadar önemli olsa da hamileler için bütün egzersiz türleri uygun değil. Hamilelerin burada göz önünde bulundurması gereken nokta karın bölgesine darbe alma ve yaralanma ihtimali olan  egzersizlerden uzak durmaları. Buna göre ilk haftalardan başlayarak hafif ve orta dereceli egzersizler yapabilirler.

Hamilelik öncesi egzersiz geçmişi olanlar şiddetine ve yoğunluğuna dikkat ederek buna devam edebilir. Eğer anne adayının bir egzersiz geçmişi yoksa yürüyüş ve yüzme gibi aşırı çaba gerektirmeyecek, vücudun bütün kaslarını aynı oranda çalıştırabilecek türleri tercih edebilir. Anne adayı 6. aydan yani hamileliğin ikinci yarısından itibaren sırt üstü yapılan sporlardan uzak durmalıdır. Bisiklet ve yüzme en çok önerilen egzersizler arasında yer alır. Ancak gebenin yorulduğunda bırakması önemlidir.

Doğumdan sonra egzersizin devam etmesi anneye hem psikolojik hem de fiziksel açıdan faydası çoktur. Yine uzman kontrolünde doğum sonrasında egzersizler kademeli olarak arttırılabilir.

W.C.C’de Yeriniz Hazır

W.C.C’de anne adayları kişisel antrenörler eşliğinde egzersiz yapabilir. Alanında uzman antrenörler doğru egzersizlerle hem annenin hem de bebeğin bu süreci sağlıklı şekilde geçirmesini sağlar. Çünkü yanlış egzersiz yanlış sonuçlara götürebilir.

Özetle hamilelikte hareketsizlik yok; bilinçli hareket etmek var. Bilinçli hareket etmek için de W.C.C’de yeriniz hazır.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Fitness ve Beslenme Hakkında Doğru Bilinen 6 Yanlış

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir