Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme

Egzersiz performansını etkileyen en önemli şeylerden biri fiziksel gücümüz olduğu kadar öncesinde ve sonrasında nasıl beslendiğimizdir. Egzersiz öncesi ve sonrası doğru beslenerek hem sağlıklı bir performans sergileriz hem de daha kolay kilo veririz.

World Challenge Club’da egzersizlere başlamadan önce kişiye özel; kan ve hormon gibi kapsamlı fiziksel performans ölçümleri yapılır. Ardından personal antranör eşliğinde kişiye özel egzersiz planı ve beslenme programı hazırlanır. Yaşam koçu desteği ile 7/24 takip edilir, gerektiğinde destek verilir.

Egzersiz Öncesi İdeal Beslenme Nasıl Olmalı?

Egzersiz öncesinde mutlaka gerekli gıdaları almalıyız. Hafif koşu ve yürüme gibi egzersizler aç karnına da yapılır. Ancak bunlar öncesinde bile mutlaka en azından su içmeliyiz. Egzersiz kas kaybına da sebep olacağı için beslenme en önemli maddelerden. Bunun için ideal olan beslenme türü egzersiz öncesinden en az 3-4 saat öncesinde bir ana öğün; 1 saat öncesinde de ara öğün tüketmiş olmak.

Egzersiz sırasında yaşanacak kas kaybını önlemek için yağ oranı düşük yiyecekler, orta düzeyde karbonhidrat ve protein, Egzersiz sırasında yaşanacak kas kaybını onarabilmek için yağ oranı düşük yiyecekler, orta düzeyde karbonhidrat ve protein, lif içeren besinler yemeliyiz.

Dikkat etmemiz gereken en önemli nokta da hiçbir zaman egzersize başlamadan önce bilmediğimiz, daha önce denemediğimiz bir besini tüketmememiz. Bu besinin yan etkileri olabilir, yaptığımız egzersiz yan etkilerini tetikleyebilir, kalp, solunum vb. rahatsızlıklara sebebiyet verebilir.

Egzersiz Sonrası Beslenme Nasıl Olmalı?

Egzersiz sırasında yoğun enerji harcandığı için vücut ısısı yükselir ve bir noktadan sonra terlemeye başlar. Terle birlikte vücutta sıvı kaybı yaşanır. Yoğun sıvı kaybı baş dönmesi yapar. Yaptığımız egzersizi lehimize çevirmemiz için hem egzersiz sırasında hem de sonrasında bol su tüketmeliyiz.

Aslında en sağlıklı olanı egzersiz yaparken 20 dakikada bir 200 ml su içmek.

Egzersiz sonrası beslenmemizin içinde kas dokularının onarımı için protein, kompleks karbonhidrat olmalı. Egzersizden sonraki 3 saat içinde de kaliteli proteinleri  içeren süt, yumurta gibi besinleri tüketmeliyiz.

WCC’de Kişiye Özel Program

World Challenge Club’da kişiye yapılan testler sonucunda özel bir egzersiz programı çıkartılır. Her vücudun ihtiyacı olan egzersiz biçimi farklıdır. Bu yüzden kişiye özel program ve bu program dahilinde özel beslenme planı hazırlanır. Böylece egzersiz yapan kişi sağlıklı biçimde kilo kaybeder.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir