Powered by ZigaForm version 3.9.9.8

Doğru Egzersizin Bağışıklık Üzerindeki Etkileri Nelerdir?

Bağışıklık sistemi vücudun savunma sistemidir. Dışarıdan gelen herhangi bir tehlike anında bağışıklık sistemi devreye girer. Hastalıklara karşı savaşabilmek için bağışıklığın güçlü olmasına ihtiyaç vardır.

Bütün dünyayı saran pandemi döneminde uzmanların güçlü bağışıklık diye uyarmalarının temelinde bu yatıyor. Çünkü vücudumuzun hastalıkla savaşacak savunma mekanizması bağışıklık sistemidir. Mekanizma ne kadar sağlam olursa o kadar az hastalık demektir.

Peki, güçlü bağışıklık nasıl elde edilir? Doğru beslenme ve doğru egzersizle elde edilir. Nasıl ki doğru beslenme kişinin vücudunun ihtiyacı doğrultusunda planlanıyorsa doğru egzersiz de yine uzmanlar tarafından kişinin vücut yapısına bağlı olarak planlanmalı.

Egzersiz ve Bağışıklık

Egzersiz bağışıklık üzerinde doğrudan etkilidir. Besinlerin doğru emilmesini, vücuttaki hücrelerin tamamına besin ve oksijenlerin ulaşmasını, bütün bileşenlerin görevlerini tam olarak yerine getirmesine yardımcı olur. Egzersiz sayesinde besinler doğru emilir ve vitaminler eksiksiz alınır.

Egzersizi yoğunluğu, süresi, şiddeti ve bireyin egzersize uygunluğu gibi çeşitli faktörler bağışıklık sisteminin çalışmasında etki eder. Tam da bu noktada “doğru egzersiz” tanımı devreye girer. Çünkü gereğinden fazla ve yanlış yapılan egzersiz hiç yapılmamış egzersizle aynı faydaya sahiptir. Fazla egzersiz sanıldığının aksine yararlı olmaz, vücuda zarar verir. Vücut uzun süren egzersizleri stres olarak algılar. Doğal olarak olumlu tepki vermez. Stres altında nasılsa aynı davranışları sergiler. Bu da bağışıklık sistemine zarar verir. Ayrıca tek seferlik şiddetli egzersizlerin etkileri geçicidir. Kalıcılık sağlamaz. Orta şiddetle ve devamlılığı olan egzersizlerin etkileri ve vücuttaki değişiklikleri kalıcıdır.

Pandemi döneminde bilinçsizce yapılan sporlar bağışıklığın güçlenmesi açısından tehlike arz edebilir. Yukarıda da sözünü ettiğimiz gibi, her vücudun ihtiyacı olan egzersiz aynı değildir. Bu yüzden tek düze ve herkese uygulanan programlar bağışıklığa zarar verebilir.

Yapılan araştırmalara göre, egzersiz sırasında su içmek kilo vermeye yardımcı olur. Uzun mesafe koşucuları, güreşçiler, boksörler gibi ağır hareket içeren antrenman yapanların soğuk su içmesi tavsiye edilir. Vücudun antrenman sırasında kaybettiği sıvının yerini çabuk doldurması açısından soğuk su verimlidir. Ayrıca içilen su yapılan antrenmanla birlikte bağışıklığın güçlenmesinde destek olur.

Dönüşümü Başlat

Egzersiz yapmak sadece kilo vermek için faydalı değildir. Daha sağlıklı ve verimli olmak, zinde kalmak, kaliteli bir yaşam için de önemlidir. Doğru egzersizlerle sağlığa kavuşabilirsiniz.

World Challenge Club bütün bunları göz önünde tutarak entegre antrenman modelini geliştirdi. Kişiye özel beslenme ve egzersiz programlarıyla güçlü bağışıklık için dönüşümü başlatın.

Diğer yazılarımıza da göz atın: Egzersiz Öncesi ve Sonrası Beslenme

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir